Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

logo nsplimNarodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to spis wszystkich mieszkańców Polski – również seniorów. Jeśli wśród Twoich bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera, mają problem z jego obsługą lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie. Możesz to zrobić poprzez samospis internetowy (w domu lub punkcie spisowym wyznaczonym w Urzędzie Gminy) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich i odwiedzać respondentów w domach aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów są oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję i upewnić się, że nasi bliscy seniorzy mają tego świadomość.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a po 4 maja również poprzez dedykowaną aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl.

Dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje.

Poniżej przedstawiamy porady dla seniorów biorących udział w badaniu przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Dziesięć porad spisowych dla seniorów