Nie spisałeś się przez Internet? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza!

plakat Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Wejdź na stronę spis.gov.pl i spisz się! Spis trwa od 1 kwietnia 2021 r.Do realizacji prac spisowych Główny Urząd Statystyczny (GUS) zatrudnił rachmistrzów, którzy pomogą spisać się respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie.

Rachmistrz może zadzwonić do Ciebie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej, tj. 22 279 99 99 – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Jeśli zrealizowałeś obowiązek spisowy samodzielnie przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

  1. Specjalnie przygotowaną aplikację, która dostępna jest na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  2. Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

! Pamiętaj, że aż do odwołania rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach !

Więcej informacji na stronie https://spis.gov.pl/