Dożynki w Gminie Książki 2023

grafika dekoracyjnaW niedzielę, 3 września 2023 roku w miejscowości Książki odbyły się Dożynki Gminne, stanowiące jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu gminy. To był dzień pełen radości, wspólnoty i hołdu dla rolników, którzy swoją ciężką pracą przyczyniają się do dobrobytu naszej społeczności.
Całą uroczystość rozpoczęła Msza Dziękczynna w intencji rolników, odprawiona w uroczystym nabożeństwie w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Książkach. To był moment refleksji i modlitwy, podczas którego wspólnie dziękowaliśmy za obfite plony i błogosławiliśmy rolników w ich trudnej pracy.
Po zakończeniu Mszy, korowód dożynkowy wyruszył ulicami Książek. Na czele z pocztami sztandarowymi, za nimi szły delegacje wieńcowe, dumnie trzymając swoje prace. Na placu przy Szkole Podstawowej odbyła się centralna część uroczystości. To tam Pani Barbara Biesek oraz Pan Józef Nowak, pełniący rolę starostów dożynek, przekazali symboliczny bochen chleba na ręce wójta Krzysztofa Zielińskiego. Następnie, zgodnie z tradycją, chleb ten został rozdzielony wśród wszystkich uczestników dożynek, symbolizując hojność i obfitość plonów.
Przed sceną prezentowano piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa gminy Książki. Te kunsztowne dzieła były wyrazem kreatywności i zaangażowania mieszkańców w przygotowania do święta. W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki gminnego etapu konkursu pn. „Piękna zagroda”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Laureaci konkursu zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami w postaci bonów upominkowych. Ponadto, każde sołectwo przygotowało przysmaki kuchni regionalnej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników dożynek.
To jednak nie wszystko, co czekało na mieszkańców i gości tego pięknego dnia. Dla najmłodszych były przygotowane dmuchane place zabaw oraz animacje, które rozbawiły i zadowoliły dzieci. Miłośnicy techniki mieli okazję podziwiać wystawę Retro Traktorów, a także wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Klub Węzełek.
Na scenie głównej pojawił się również zespół Soleo, który dostarczył wszystkim uczestnikom porcję wspaniałej muzyki i rozrywki.
Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna w rytmach przygotowanych przez Dj Borasa, pozostawiając wszystkich w doskonałym nastroju.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólne świętowanie, za udział w Dożynkach Gminnych 2023, które były prawdziwym świętem naszej społeczności. 
To wyjątkowe wydarzenie połączyło nas jeszcze bardziej i przypomniało nam o wartościach, jakie niesie ze sobą praca rolników. Oby kolejne lata przyniosły równie obfite plony i takie same dawki radości i jedności.