ENERGA-OPERATOR przypomina: Uwaga na sieć elektroenergetyczną podczas wakacji

grafika dekoracyjnaW pobliżu urządzeń służących do przesyłania energii nie należy się bawić. Nie wolno się wspinać na słupy energetyczne. W przypadku zauważenia zerwanej linii energetycznej lub uszkodzonej kłódki w stacji transformatorowej, należy zawiadomić Pogotowie Energetyczne (991). Do obiektów energetycznych nie należy wchodzić, nawet jeżeli drzwi są otwarte – to podstawowe zasady, o jakich warto pamiętać i jakie warto przypomnieć najmłodszym w czasie wakacji.

Brak rozsądku = Wypadek

Najczęstszą przyczyną wypadków związanych z infrastrukturą elektroenergetyczną, które dotyczą najmłodszych, są nierozsądne zachowania. Wchodzenie na słupy lub na teren stacji transformatorowych już niejednokrotnie było przyczyną śmiertelnych wypadków.

Wystarczy podejść za blisko

Do porażenia, zwłaszcza w przypadku infrastruktury średniego i wysokiego napięcia może wystarczyć znalezienie się w zbyt bliskiej odległości. Dlatego do tego, aby doszło do wypadku nie jest np. konieczne wchodzenie na słup do końca i dotknięcie przewodów.

Uwaga na linie energetyczne

Linie zawieszone są na odpowiedniej wysokości, gwarantującej bezpieczne poruszanie się pod nimi. Należy jednak uważać na to, aby nie zawadzić o nie jakimś przedmiotem. Przykładem takiego przedmiotu może być wędka. Niebezpieczne jest także puszczanie w pobliżu linii energetycznych latawców.

Widzisz zagrożenie dzwoń pod 991

Jeżeli widzisz uszkodzoną infrastrukturę elektroenergetyczną np. zerwaną linię, uszkodzoną kłódkę lub otwarte drzwi do stacji transformatorowej niezwłocznie powiadom Pogotowie Energetyczne pod numerem 991. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do zerwanych przewodów, ani nie wchodź do obiektów energetycznych.

Uwaga także na opuszczone budynki

Wchodzenie do pustostanów może być niebezpieczne m.in. ze względu na ryzyko porażenia. Za budynki takie odpowiadają ich właściciele lub zarządcy. Niestety nie zawsze można mieć pewność, że są one odpowiednio zabezpieczone. Dotyczy to także abonenckiej infrastruktury elektroenergetycznej np. na terenie opuszczonych ośrodków wypoczynkowych. Każdy obiekt energetyczny, rozdzielnie, gniazdko, a nawet wystający ze ściany kabel, należy, zwłaszcza w takich miejscach, traktować tak, jakby był pod napięciem.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator

https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Wiele przydatnych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, a także zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń służących do jej przesyłania, znaleźć można na stronie programu Bezpieczna Kraina Energa-Operator. Portal zawiera m.in. atrakcyjne dla najmłodszych zajęcia e-learningowe, gry, a także scenariusze lekcyjne dla nauczycieli.