Informacja o wyjazdach na imprezy turystyczne w okresie epidemii

wycieczki

Imprezy turystyczne ( wycieczki) w okresie epidemii

Zbliża się okres wakacyjny, część z nas ma już zarezerwowane wycieczki lub inne wyjazdy na urlop od wielu miesięcy, kiedy jeszcze nic nie wiedzieliśmy o zbliżającej się epidemii, dlatego pojawia się często problem, co zrobić kiedy nie możemy pojechać z powodu epidemii, a organizator nie chce nam zwrócić wpłaconej gotówki za wycieczkę. Zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2019 r., poz.548 ze zm.) konsument może odstąpić od umowy z powodu wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu imprezy lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Taką sytuacją jest np. epidemia. W tym wypadku konsument nie jest obciążany kosztami odstąpienia od umowy. Nie należy mu się jednak żadne odszkodowanie lub zadośćuczynienie od organizatora. Organizator musi zwrócić konsumentowi wpłacone pieniądze od dnia, w którym oświadczenie o odstąpieniu zostało skutecznie złożone. Uwaga! Przepisy uchwalone w związku z epidemią każą uznać, że do skutecznego złożenia oświadczenia dochodzi dopiero 180 dni po tym, jak podróżny powiadomił biuro o odstąpieniu (art. 15k ustawy o COVID-19). Zamiast zwracać pieniądze, biuro może konsumentowi zaproponować inną wycieczkę lub voucher, ale konsument nie musi z tej możliwości korzystać. W związku z faktem, że na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim, a w niektórych regionach świata sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. W wypadku decyzji o wyjeździe należy stosować się do wszystkich zaleceń  Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz monitorować komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.  Gdy konsument chce dochodzić swoich praw, może skorzystać z pomocy miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów, którzy udzielają bezpłatnych porad związanych z naruszeniem interesów konsumentów. Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Wąbrzeźnie udziela porad telefonicznie pod numerem telefonu 56 688 24 51 do 57 wew. 149. lub pod numerem 502 401 116. Poza tym wszystkie informacje dotyczące działalności rzecznika wraz z formularzami, adresami instytucji i organizacji udzielających pomocy prawnej konsumentom zamieszczone są na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie w zakładce Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

w Wąbrzeźnie

Izabela Jędrzejczyk

Załącznik Oświadczenie o Odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej