Wyjątkowy Jubileusz – 100 lat urodzin Pani Janiny Ślusarczyk

W dniu 16 listopada 2022 r. swoje setne urodziny obchodziła Pani Janina Ślusarczyk z Łopatek. Z tej okazji w czwartek 17 listopada Wójt Gminy Książki – Krzysztof Zieliński wraz z Kierownikiem USC – Anną Ojdowską odwiedzili Szanowną Jubilatkę składając serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych lat życia w zdrowiu, szczęściu i pomyślności. W tym samym dniu naszą Jubilatkę odwiedził także Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego- Zbigniew Sosnowski, który wręczył jej medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Jest to najwyższe odznaczenie, którym honorowani są stulatkowie z naszego województwa wybite na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego samego dnia Pani Janina gościła jeszcze dwie przedstawicielki z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Janina Ślusarczyk urodziła się 16 listopada 1922 r. w Żernikach. Od wczesnej młodości życie jej nie rozpieszczało, kiedy miała 13 lat zmarła jej mama, a cztery lata później wybuchła II wojna światowa. W czasie wojny pracowała jako pomoc w szpitalnej kuchni, a także przy chorych. Miała sześcioro rodzeństwa. Od 1946 r. mieszka w Łopatkach, gdzie przeprowadziła się po wojnie z kielecczyzny w poszukiwaniu pracy. Pracę znalazła u Józefa Ślusarczyka, który potrzebował pomocy w opiece nad chorą żoną i trójką dzieci. Żona Pana Józefa wkrótce zmarła, a Pani Janina dalej zajmowała się dziećmi. Przebywanie pod jednym dachem z czasem zaczęło się przeradzać w uczucie i w dniu 5 kwietnia 1952 r. w Książkach Pani Janina zawarła związek małżeński z wdowcem Józefem Ślusarczykiem, z którym przeżyła 20 lat. Pan Józef był szewcem, a poza tym wspólnie z żoną prowadził gospodarstwo rolne. Małżeństwo Ślusarczyków oprócz trojga dzieci z pierwszego małżeństwa męża miało jeszcze dwie swoje córki Leokadię i Annę oraz syna, który zmarł w niemowlęctwie. Pani Janina doczekała się czworga wnucząt i jednej prawnuczki. Ponadto Jubilatka ma jeszcze sześcioro wnucząt, jedenaścioro prawnuków i czworo praprawnucząt od dzieci z pierwszego małżeństwa męża, których traktuje jak rodzone z wzajemnością, bo bardzo ją szanują, kochają i często odwiedzają. Na co dzień troskliwie opiekuje się nią córka Leokadia z zięciem, na pomoc w opiece może również liczyć ze strony wnuków.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy tak pięknego Jubileuszu i życzymy Pani Janinie na kolejne lata dużo zdrowia oraz cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego.
image000000 image000002 image000003 image000004