Dzienne archiwum: 7 Październik 2022

Informacja dla hodowców drobiu!

Plakat z piktogramami opisujący podstawowe zasady bioasekuracjiW związku z pojawieniem się ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w sezonie jesiennym 2022 r. na terenie kraju oraz mając na uwadze zagrożenie wystąpienia tej choroby na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazuje informacje dotyczące stosowania środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa HPAI do gospodarstw.

Plakat - INFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: 1. Przetrzymywać drób w izolacji od dzikich ptaków; 2. Przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z gryzoniami, dzikim ptactwem oraz ich odchodami; 3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie i ich odchody; 4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem; 5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób. Hodowco !!! Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu Zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
Plakat - UWAGA W przypadku gospodarstw utrzymujących więcej niż 350 sztuk drobiu średniorocznie istnieje obowiązek posiadania planu bioasekuracji uwzględniającego profil produkcji gospodarstwa oraz co najmniej: a) podziału gospodarstwa na strefy „czyste” i „brudne” dla osób wykonujących czynności związane z utrzymywaniem drobiu b) procedur wprowadzania do gospodarstwa drobiu, pasz, ściółki, materiałów pomocniczych oraz sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w chowie i hodowli c) procedur czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, środków transportu i wyposażenia oraz higieny osób wykonujących czynności związane z utrzymywaniem drobiu d) procedur zwalczania szkodników e) procedur rozdziału poszczególnych stad drobiu oraz uniknięcia bezpośredniego lub pośredniego kontaktu drobiu z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego aktualizacja WIW Bydgoszcz październik 2022 r.

INFORMACJA DOTYCZĄCA DYSTRYBUCJI TABLETEK JODKU POTASU

PLANOWANE PUNKTY WYDAWANIA TABLETEK JODKU POTASU NA TERENIE GMINY KSIĄŻKI Lp.	Punkt wydawania	Rejon przypisany do danego punktu 1.	Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Książkach	Książki 2.	Świetlica Wiejska w Osieczku	Osieczek 3.	Świetlica Wiejska w Łopatkach	Łopatki. Łopatki Polskie. Szczuplinki 4.	Gminny Ośrodek Kultury w Książkach	Biizno, Blizienko. Brudzawki, ZaskoczInformujemy, że na terenie Gminy Książki planuje się uruchomienie 4 punktów wydawania preparatu jodku potasu.

Wyznaczonymi punktami wydawania jodku potasu na terenie Gminy Książki będą:

1. Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Książkach, ul. Ks. Kujawskiego 8
  2. Świetlica Wiejska w Osieczku, Osieczek 187a
  3. Świetlica Wiejska w Łopatkach, Łopatki 42