Narodowe Czytanie Wesela

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z najważniejszymi dziełami polskiej literatury.

W latach ubiegłych w ramach akcji Narodowe Czytanie odczytano już Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. W roku 2017 do publicznego odczytania zaproponowano następujące dzieła: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania uzyskując prawie 18 tyś głosów. Finał tegorocznej akcji zaplanowano na dzień 2 września br.

Organizatorem Narodowego Czytania w Książkach była Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Do czytania zaproszono m.in: Wójta Gminy Książki Jerzego Dutkiewicza (Dziennikarz), Panią Skarbnik Elżbietę Kępińską (Zosia), Panią Sekretarz Grażynę Cywińską (Haneczka), Pana Przewodniczącego Rady Gminy w Książkach Bogdana Pacholskiego (Czepiec), Pana Andrzeja Walkiewicza Radnego Gminy Książki (Poeta), Panią Doktor Sławomirę Sacha (Panna Młoda), Pana Doktora Tomasza Sacha (Pan Młody), Księdza Proboszcza Zbigniewa Żyndę (Ksiądz), Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach Ewę Jędrzejewską-Głowacką (Maryna), Sołtysa Książek Eugeniusza Dylewskiego (Jasiek), Skarbnika Klubu Seniora Pana Eugeniusza Bryłę (Kasper), Panią Marię Walkiewicz nauczyciela języka polskiego (Rachela), Panią Magdę Kesler nauczyciela religii (Klimina), Panią Bożenę Wiśniewską Przewodniczącą KGW w Osieczku i członka DKK w Książkach (Radczyni) oraz Pana Zbigniewa Wiśniewskiego członka DKK (Żyd). Odczytano pierwsze 22 sceny I aktu. Narodowe Czytanie Wesela w Książkach wyglądało jak prawdziwy spektakl. Zadbano o przebrania dla każdego z czytających oraz przygotowano prawdziwy weselny stół z wiejskimi weselnymi smakołykami dla wszystkich gości.

Organizatorom oraz wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie tego wydarzenia kulturalnego.

 DSC_0037 DSC_0038 DSC_0045 DSC_0049 DSC_0058 DSC_0062 DSC_0089 DSC_0091 DSC_0092 DSC_0095 DSC_0118 DSC_0119 DSC_0134